În Liga a IV-a, Rapid Jibou a preluat „fotoliul” de lider

Clasată pe locul doi înaintea play-off-ului, la egalitate de puncte cu liderul CS Barcău Nuşfalău, Rapid Jibou a preluat şefia clasamentului Ligii a IV-a, după etapa de duminică. Formaţia pregătită de Marius Muntean a câştigat cu scorul de 3 – 1 meciul cu Benfica Ileanda, disputat la Crasna.

Mihai Brânduşe a deschis scorul pentru echipa jibouană, în minutul 19, iar Alexandru Turcu a majorat avantajul în minutul 24. Ileanda a redus din handicap până la pauză, prin Ionuţ Mureşan, care a înscris în ultimul minut al primei reprize, dar Jiboul a fost echipa care a contat mai mult în joc şi în partea secundă, iar Adrian Fărcaş a închis tabela, înscriind pentru 3 – 1 în minutul 87.
CS Barcău Nuşfalău a pierdut şefia Ligii a IV-a, după remiza înregistrată în faţa echipei AS Chieşd. Scorul final al meciului a fost 4 – 4, după ce echipa antrenată de Adrian Damian a fost condusă la limită, la pauză, cu scorul de 1 – 2.
Ioan Moşincat a marcat primul gol al partidei pentru echipa din Chieşd, în minutul 6, dar un minut mai târziu, Nuşfalăul a egalat prin Orban Robert. Ioan Moşincat a reuşit „dubla” în minutul 36, stabilind scorul pauzei. Andrei Lăcătuş a înscris pentru 3 – 1, în minutul 63, dar Lazăr Zoltan a ţinut Nuşfalăul în joc, înscriind pentru 2 – 3, în minutul 63. Lăcătuş a reuşit, şi el, „dubla” pentru chieşdeni, înscriind pentru 4 – 2 în minutul 70. În minutul 77, Orban Robert a mai marcat o dată, în minutul 77, iar în ultimele zece minute, Chieşdul a avut trei jucători eliminaţi: George Sîrbu (min. 82), Alexandru Pop (min. 84) şi Ioan Moşincat (min. 90+2). Nuşfalăul a profitat de superioritatea numerică de pe teren şi a mai înscris o dată până la final, în minutul 82, prin Kallai Geza.
În urma celor două rezultate înregistrate în prima etapă a play-off-ului, Rapid Jibou a trecut în „fotoliul” de lider, având avans de două puncte faţă de CS Barcău Nuşfalău.
Miercuri, 6 iunie, este programată a doua etapă din faza a doua: CS Barcău Nuşfalău – Benfica Ileanda (teren Crasna) şi Rapid Jibou – AS Chieşd (teren Şimleu).